Platformy dla niepełnosprawnych - rodzaje i koszt

Platformy dla niepełnosprawnych można spotkać w coraz większej liczbie budynków użyteczności publicznej i nie tylko. Wybór na rynku w tym zakresie również jest spory i niezbyt łatwy. Cena końcowa uzależniona jest zaś od wielu różnych czynników. Jakie są rodzaje platform dla osób niepełnosprawnych i ile kosztują urządzenia tego typu?

Platforma schodowa dla niepełnosprawnych jest uprzędzeniem pozwalającym na przewożenie po schodach osób, które poruszają się na co dzień na wózkach inwalidzkich. Niekiedy nazywa się je platformami ukośnymi lub przyschodowymi. Instalowane są najczęściej w ciągu biegu schodowego, nad schodami. Sterowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalnego panelu sterowania lub zdalnie dzięki pilotowi czy kasecie przywoławczej. W czasie jazdy dodatkowym zabezpieczeniem dla pasażera są opuszczane na okres podróży funkcjonalne barierki.

Generalnie platformy dla niepełnosprawnych dzieli się an dwie grupy- platformy na szynie prostej oraz na szynie krzywoliniowej. Modele na szynie prostej pokonują różnice jedynie jednego biegu schodowego i stosowane są w przypadku schodów prostych i pozbawionych półpięter, o ile na schodach nie ma zakrętów. Minimalna szerokość biegu schodowego w tej sytuacji wynosi 120 cm. Z kolei platformy schodowe na szynie krzywoliniowej posiadają kręty tor jazdy i polecane są w przypadku kiedy konieczne jest zastosowanie szyny w danym kierunku. Projektuje się je zazwyczaj w stosunku do specyfiki danego miejsca. Więcej o platformach i ich typach można dowiedzieć się na stronie producenta: http://lifts4u.pl/platformy-dla-osob-niepelnosprawnych/.

Okazuje się, że wcale nie jest łatwo już na samym początku podać koszt platformy dla niepełnosprawnych. Sprzedawca na ogół może poinformować jedynie o orientacyjnych kosztach urządzenia. Końcowa cena uzależniona jest bowiem od wielu czynników. Duże znaczenie ma między innymi długość szyny (przed schodami potrzeba około 150 cm wolnego miejsca), ilość zakrętów na schodach (tańsze są platformy proste, które służą do pokonania jednego biegu schodów, te krzywoliniowe są na ogół o wiele bardziej skomplikowane) czy też miejsca przeznaczenia (platformy schodowe buduje się zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz).

Poza tym warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Niekiedy tor jezdny platformy dla niepełnosprawnych montowany jest do ściany nośnej, a czasem na słupkach samonośnych. Lepsze jest zdecydowanie to pierwsze rozwiązanie, zarówno pod względem finansowym, jak i funkcjonalnym, ale nie zawsze możliwe do zrealizowania, zwłaszcza w starszych budynkach. Ponadto im większa platforma, tym oczywiście wyższa jest jej cena. Zawsze też można zdecydować się na różnego rodzaju rozwiązania dodatkowe. W zależności od indywidualnych potrzeb są to składane krzesełko, frontowy najazd na platformę czy otwieranie automatyczne. Wszystkie te elementy podnoszą dodatkowo całościowy koszt platformy schodowej. W rozrachunku końcowym trzeba również doliczyć cenę transportu, montażu czy przeszkolenia z obsługi urządzenia.